Знакові постаті

М. Горький і Мануйлівка

image002.jpg«Глибокий мій уклін народу України»

М. Горький

Мануйлівку знають далеко за межами України, вона відома у близькому і далекому зарубіжжі. А знають її через те, що розташований тут Мануйлівський літературно-меморіальний музей О.М.Горького.

У центрі села Верхня Мануйлівка, що на Полтавщині, стоїть одноповерховий цегляний будинок, який весь сховався в зелені дерев. Це і є літературно-меморіальний музей відомого російського письменника Олексія Максимовича Горького - великого друга українського народу.

Олексій Максимович уже бував на Україні під час своїх подорожей. Він полюбив український народ - такий сердечний, привітний і гостинний, народ із великим почуттям власної гідності.

Провести літо в українському селі - ця ідея видалася письменнику цікавою, і він з радістю прийняв запрошення мануйлівської поміщиці О.А. Орловської. Разом із дружиною Катериною Павлівною Олексій Максимович приїхав у село.

image004.jpgЖителі свято зберігають у своїх серцях пам'ять про О. М. Горького, який двічі — в 1897 та 1900 роках - жив у Мануйлівці.

Олексій Максимович швидко здружився із селянами, цікавився їхнім життям, вивчав українську мову. А в суботу ввечері та неділю збиралися всі на площі серед села, грали в різні ігри, співали пісні, ходили на барвисті береги Псла, де Горький читав «Кобзар» Т.Г.Шевченка та проводив бесіди з селянами.

За ініціативою Максима Горького в Мануйлівці було організовано жіночу та чоловічу недільні школи.

Разом із учителями та лікарем О.Орловським Горький організував хор, де співали українські та російські пісні. Особливо всім подобались : «Реве та стогне Дніпр широкий», «За світ встали козаченьки», «Копав, копав криниченьку», «Гарбуз білий качається», «Гуляв чумак на риночку» та інші. А селян Мануйлівки він учив співати російську «Дубинушку». Пізніше Горький пригадував: «Я люблю чарівні мелодії української народної пісні, хвилюючу красу української музики, прекрасну українську мову».

У селі письменник також організував народний театр. Його акторами були місцеві жителі та вчителі. Сам Олексій Максимович був і режисером і актором. Селяни самі робили декорації і шили костюми. Ставили п'єси російських та українських акторів : І.Карпенка-Карого «Мартин Боруля», Т.Шевченка «Назар Стодоля», О.Островського «Свої люди - поквитаємося» та інші.

Подружжя Пєшкових дуже полюбило цей мальовничий куточок землі української. Особливо дорога Мануйлівка для них тим, що саме тут 27 липня 1897 року народився їхній син Максим :

У Мануйлівці М. Горький написав ряд творів : «Мальва», «В степу», «Кримські ескізи», «Подружжя Орлових», «Колишні люди», «Ярмарок у Говтві», «Троє», «Коновалов» та інші, розпочав роботу над романом «Фома Гордєєв».

image006.jpgЯк пам'ять про великого письменника, на Україні в червні 1937 року в Мануйлівці був відкритий народний музей О.М. Горького. А в червні 1939 рокумузей відкрито вдруге й вже як державну установу. У роки Великої Вітчизняної війни експозиція музею була розграбована, а приміщення - спалене.

Після визволення Полтавщини в Мануйлівці знову організували музей О.М.Горького. Розміщувався він в тісному пристосованому приміщенні.

Та пройшли роки. Поступово залікувалися рани війни. І згодом, у 1960 році було розпочато будівництво нового приміщення музею.

В урочистій обстановці в червні 1961 року, в день 25-річчя із дня смерті О.М.Горького, літературно-меморіальний музей О.М.Горького відкрив свої двері для широких народних мас.

Експозиція музею розміщена в п'яти залах і розповідає про життєвий та творчий шлях письменника, Тут представлені меморіальні речі родини Пєшкових, численні фотографії та документи, картини та українські закордонні видання. Експозиція другого залу цілком присвячена перебуванню О.М. Горького в Мануйлівці.

 

Щиро запрошуємо відвідати музей письменника!

Музей працює з 8:00 до 17:00 години,

перерва з 13:00 до 14:00

Вихідні дні: вівторок, неділя

Наша адреса: с. Верхня Мануйлівка

Козельщинського району

Полтавської області.

39120

Телефон: 9 - 31 - 11